اگر در حرکات تعادلی یوگا مشکل دارید و این کار برای شما دشوار است. اگر به دنبال چالش جدید در انجام حرکات و تمریناتی هستید که تاکنون آن‌ها را انجام نداده‌اید و اگر به دنبال انجام حرکات مختلف یوگا بر روی یک سطح نرم و راحت برای محافظت از زانو و دست و پای خود هستید تخته استپ یوگا گزینه ای ایده آل برای ورزش یوگا و تمرین یوگا شما به شمار می رود.

تخته‌استپ یک ابزار نوآورانه به شمار می‌رود که کاربردهای فراوانی در ورزش یوگا دارد.

پس در حال حاضر که با این ابزار آشنا شدیم بیایید کمی با این ابزار آشنا شویم وبه این سوالات پاسخ دهیم که تخته‌استپ دقیقا چیست، چگونه می‌توان یک نمونه خوب از آن را خریداری کرد و همچنین به کارکردهای مختلف آن نیز بپردازیم.

ما نیز اینجا در کنار شما هستیم تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.

تخته‌استپ قطعه‌ای از جنس فوم است که در ورزش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. تخته استپ فومی در دو ابعاد مختلف تولید می‌شود.

این ابعاد عبارتند از 29 در 50 سانتیمتر با ارتفاع 9 سانتی متر و نوع دیگر آن 57 در 31 و با ضخامت 9 سانتیمتر است.

این قطعه فوم حایلی میان شما و سطح زمین ایجاد می‌کند که باعث انجام یک ورزش بسیار راحت و به دور از هرگونه آسیب دیدگی و ناراحتی هنگام انجام ورزش یوگا می‌شود.

بله درست حدس زدید! هدف اصلی تخته‌استپ‌یوگا ایجاد تعادل شما در هنگام انجام حرکات ورزشی به وسیله ایجاد یک سطح صاف و نرم حتی بر روی سطوح ناهموار و کمک به شما برای حفظ تعادل بهتر ورزش پر قدرت تر و کمک به حفظ پایداری بیشتر در هنگام انجام کششی و تعادلی در تمرین یوگا و ورزش یوگا است.

در واقع هدف استفاده از تخته‌استپ‌یوگا فومی ایجاد و حفظ تعادل در انجام ورزش های مختلف است.

مزایای استفاده از تخته استپ

تخته استپ یوگا و پیلاتس ابزار بسیار موثری در جهت تقویت کردن مهارت های مختلف شما در تمرین یوگا مانند انجام حرکات تعادلی و کششی است.

این مزایا علاوه بر اینکه در ورزش یوگا موثر باشد در موارد دیگر هم مفید است که یک به یک به آن ها می پردازیم.

بازتوانی با تخته استپ

در وهله اول فیزیوتراپیست‌ها از تخته استپ برای بازتوانی بیماران خود به اشکال مختلف استفاده می‌کنند. این متخصصان با دادن برنامه‌های ورزشی و حرکتی به وسیله تخته استپ به بیماران خود سعی در بهبود بخشیدن عضلاتی هستند که در مرور زمان ضعیف شده‌اند و یا عضلاتی که در اثر عمل جراحی و یا موارد مشابه نیاز به بازتوانی دارند.

حفظ تعادل با تخته استپ فومی

شاید بزرگترین مزیت استفاده از تخته استپ ایجاد و حفظ تعادل در هنگام انجام حرکات ورزشی مختلف باشد.

این وسیله در سطوح ناهموار نیز مانند سطوح سنگی و سخت یک سطح هموار به وجود می آورد و راحتی مطلوب و مورد نظر شما را نیز برای انجام یک ورزش دلپذیر فراهم می‌کند.

تخته استپ از زانو و دیگر نقاط بدن شما محافظت کامل را به عمل می آورد. همچنین برای یک ورزش طولانی مدت و بی وقفه در تمامی شرایط در کنار شماست.

این وسیله یک سطح نرم و راحت را حتی بر روی سطوح ناهموار برای شما ایجاد می‌کند.

استحکام تخته استپ

از دیگر مزایای این وسیله استحکام بالا در حین انجام حرکات مختلف از جمله ورزش یوگا است.

این وسیله استحکام لازم برای انجام حرکات ورزشی بی وقفه و مستمر را دارد و شما را در طی انجام این حرکات همراه می‌کند.

با تخته استپ با یک تیر دو نشان را هدف قرار خواهید داد! استحکام را به همراه افزایش کیفیت حرکات ورزشی بدست خواهید آورد.

انعطاف پذیری تخته استپ

یکی از نکات برجسته در مورد تخته استپ فومی داشتن انعطاف پذیری مناسب جهت انجام حرکات ورزشی مختلف است. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که این وسیله باید انعطاف پذیری لازم برای حفظ تعادل بر روی سطوح ناهموار فراهم کند.

اگر میزان نرمی و انعطاف پذیری این وسیله متعرف نباشد اعضای مختلف بدن ورزشکار بیش از حد استاندارد در تخته استپ فرو می رود و دیگر نمیتواند تعادل خود را حفظ نماید.

موارد مهم در خرید تخته استپ

تخته استپ چندان محصول گرانی نیست. گران نبودن این محصول به این معنی نیست که تمامی آن‌ها عملکرد خوبی هم داشته باشند. پس باید دقت لازم را در انتخاب تخته استپ فومی مناسب داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که بایستی در هنگام خرید مورد توجه قرار دهید ضخامت تخته استپ است.

نمونه‌های بیش از حد ضخیم باعث به هم خوردن تعادل شما می‌شود اما برای جلوگیری از این موضوع می‌توانید نمونه‌هایی با ضخامت کمتر را انتخاب کنید که باعث ایجاد تعادل شما در هنگام ورزش کردن می‌شود.

اما در آن روی سکه نمونه‌های ضخیم نرمی بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورند که این موضوع برای حرکاتی که نیاز به تعادل ندارند مناسب هستند.

این موضوع سبب راحتی بیشتر استخوان‌ها و نقاط دیگر بدن شما در هنگام ورزش کردن می‌شود.

در آخر باید به این نکته توجه کنید که نمونه‌های ضخیم سنگین‌تر هستند و جابجایی آن‌ها نیز با دشواری بیشتری صورت می‌پذیرد.

از تخته استپ یوگا می‌توان استفاده غیر ورزشی هم انجام داد که این بستگی به نوع استفاده شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up