اگر ده سال پیش قرار بر نوشتن این راهنما بود، تنها باید می گفتیم مت یوگای pvc بخرید که تنها در دو رنگ آبی و بنفش در بازار وجود دارد. اما حال قضیه کاملا متفاوت است. چنان تنوعی از مت یوگا در بازار ایران یافت می شود، که خرید مت یوگا را به یکی از مهم ترین دغدغه های ورزشکاران تبدیل کرده است.

 برای پیدا کردن بهترین مت یوگا، باید موارد بسیاری را موردتوجه قرار دهید، ازجمله: مواد اولیه استفاده شده در تولید مت یوگا، رنگ و ضخامت مت، رویه مت یوگا، وزن و مهم تر از همه این ها سازگاری با محیط زیست!

خیلی از ورزشکاران همواره از خریدهای بدون تحقیق خود پشیمان می شوند، چرا که با تنوع گسترده ای که در بازار لوازم ورزشی وجود دارد، تشخیص محصول موردنیاز و البته باکیفیت کاری سخت است. در این مقاله قصد داریم راهنمای جامعی برای خرید مت یوگا ارائه کنیم که به شما کمک می کند با توجه به نیاز و بودجه خود بهترین گزینه موجود بری مت یوگا را پیدا کنید.

1-    ضخامت مت یوگا

حتما به عنوان یک ورزشکار می دانید که تماس مستقیم بدن خصوصا پاها و زانوها می تواند عواقب جبران ناپذیری برای شما داشته باشد. ضخامت مت یوگا از این حیث مورد اهمیت می باشد. ضخامت های نازک باعث آسیب دیدگی ورزشکار می شود، از طرفی ضخامت های بالا نیز باعث می شود ورزشکار احساس کند از زمین فاصله زیادی دارد.

راهنمای انتخاب ضخامت:

محیط و نیاز خود را درنظر بگیرید! آیا شما مت یوگای خود را مرتبا حمل می کنید یا محل قرارگیری مت یوگای شما ثابت است؟ مسلما اگر شما قصد دارید مت یوگا را همراه با خود حمل کنید، باید از تشک های ضخامت پایین که اصطلاحا به آن ها مت مسافرتی گفته می شود، استفاده کنید. اما اگر مطمئن هستید خیلی کم نیاز به جابه جایی مت یوگای خود پیدا می کنید، برای کاهش هزینه های خرید مجدد از مت یوگاهای با ضخامت متوسط استفاده کنید.

یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در انتخاب ضخامت مت یوگا میزان نرمی موردنیاز شما از مت یوگاست. روی تشک بایستید، بشینید و فکر کنید آیا نرمی موجود در این مت یوگا، همان میزان موردنظر شماست؟ برای تعیین میزان نرمی و استحکام مت یوگا بهتر است از مربی خود سوال کنید.

2-   مواد اولیه مت یوگا

مواد اولیه استفاده شده در تولید مت یوگا تعیین کننده کیفیت، طول عمر و ماندگاری، میزان سازگاری با محیط زیست و پوست انسان می باشد، بنابراین بسیار مهم است مت یوگایی که می خریم از مواد اولیه استاندارد تهیه شده است یا مواد بازیافتی غیراستاندارد.

درحال حاضر یکی از بهترین مت یوگاهای موجود در بازار از جنس PVC است. البته مت های دیگری از جنس وینیل، لاستیک طبیعی و بازیافت شده نیز موجود است، اما در آن ها احتمال حساسیت ورزشکار بیشتر است.

مت یوگای PVC می تواند همچون کفپوش PVC ورزشی طول عمر بالایی برای ورزش های سبک داشته باشد. پس در انتخاب آن شک نکنید.

3- بافت سطحی مت یوگا

بسیاری از ضربه های وارد شده به  ورزشکار براساس جابه جا شدن تشک ورزشی زیر پای ورزشکار یا لیز خوردن خود ورزشکار روی تشک می باشد. بنابراین بسیار مهم است متی که خریداری می کنید، دارای بافتی باشد که از لیز خوردن و جابه جایی تشک جلوگیری کند. بافت های آج دار روی مت یوگا عمدتا بهترین گزینه موجود برای خرید هستند.

4-   سازگاری با محیط زیست

در دنیای کنونی که محیط زیست هر روزه به سمت نابودی کشانده می شود، باید در هر فعالیت و خریدی محیط زیست را اصل و اساس قرار داد. آیا این محصول ممکن است باعث آلودگی بیشتر محیط زیست شود؟ آیا این مت یوگا در آینده بازیافت می شود؟ تجزیه محصول چه مدت زمانی طول می کشد؟ و …

تمامی این ها سوالاتی هستند که باید در هنگام خرید هر محصولی، ذهن ما را به خود مشغول کنند. متاسفانه مت یوگای PVC تمامی موارد سازگاری با محیط زیست را در خود ندارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود اگر آلرژی خاصی به لاستیک ندارید، حتما از مت یوگای لاستیک مصنوعی استفاده کنید.

5-    رنگبندی

تنوع رنگبندی مت یوگا در بازار آن قدر زیاد است که نخواهیم نگرانی در این خصوص داشته باشیم. شما ابتدا باید درباره تمامی موارد بالا تصمیم گیری کنید و سپس از محصول انتخابی رنگ دلخواه خود را برگزینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up