[:fa]

فوم (EVA) :

مخفف فوم (کوپلیمر اتیلن-وینیل استات) سلول بسته است که به عنوان یک جایگزین موثر برای انواع مواد مورد استفاده در تولید استفاده می شود. این ماده جایگزین مناسبی برای لاستیک طبیعی، وینیل، نئوپرن، فوم های پلی اورتان و پی وی سی، کامپوزیت های چوب، نمد، فایبرگلاس و پشم معدنی است. مواد فوم (EVA) مشخصاً براقیت و شفافیت خوبی را ارائه می دهد، در دماهای پایین قوی می ماند، مقاومت خود را در برابر اشعه ماوراء بنفش و ترک خوردگی استرس حفظ می کند و خاصیت ضد آب چسب ذوب داغ دارد.

کاربردهای رایج  فوم (EVA):

فوم EVA ساختار سلولی یکنواختی دارد که به آن اجازه می دهد تا مانند سایر ترموپلاستیک ها پردازش شود فوم (EVA) انعطاف پذیری خود را حفظ می کند، به سرعت پس از فشرده سازی بهبود می یابد و رنگ ها را جذب می کند. فوم معمولاً در قالبی تشکیل می شود که به ورقه ای از فوم سلول بسته (“یک نان”) تبدیل می شود. ابعاد نان بسته به چگالی فوم متفاوت است. نان به ورق بریده می شود یا به شکل یا آیتم خاصی در هر مشخصات ساخته می شود. فوم (EVA) با کاربرد های بی شماری که دارد بسیار متنوع است که عموماً توسط اکثر ما بدیهی است. فوم (EVA) را می توان در انواع لوازم خانگی، خودرو، ساختمان، دریایی، الکترونیک، مراقبت های بهداشتی، بسته بندی، ورزش، اوقات فراغت، تفریح ​​و کفش یافت. مثلا:

  • (EVA) بطور رقابتی به جای محصولات لاستیکی و وینیل در بسیاری از کاربردهای الکتریکی استفاده می شود.
  • (EVA) برای چسبندگی به پوشش پلاستیکی استفاده می شود.
  • امولسیون های (EVA) به چسب های تبدیل می شوند که در بسته بندی، صحافی کتاب، چسباندن فیلم های پلاستیکی، سطوح فلزی و کاغذهای پوشش داده شده استفاده می شوند.
  • (EVA) با افزودنی‌ های موم و رزین برای ساخت چسب های ذوب داغ، چوبهای چسب حرارتی و گیره‌ های فوتبال با درجه بالایی استفاده میشود.
  • از ورق های فوم کاردستی (EVA) برای ساخت برچسب فوم کودکان استفاده می شود.

(EVA) همچنین به عنوان یک برنامه کاربردی دارو رسانی زیست پزشکی برای آزادسازی آهسته یک ترکیب در بدن استفاده می شود. پلیمر در یک حلال آلی حل می شود، به یک مخلوط همگن مخلوط می شود و به یک جامد خشک شده منجمد تبدیل می شود. اگرچه در بدن تجزیه بیولوژیکی نمیشود، اما بی اثر است و هیچ واکنش نامطلوبی ایجاد نمیکند.

(EVA) لاستیک منبسط شده یا فوم است که برای پوشش تجهیزات ورزشی استفاده می شود. چکمه های اسکی روی برف و آب، زین دوچرخه، پد هاکی، دستکش‌ها و کلاه‌های بوکس، میله‌ها و قرقره‌های ماهیگیری با فوم EVA ساخته شده‌ اند.

(EVA) در کفش های ورزشی برای جذب ضربه استفاده می شود. این یک ماده محبوب برای دمپایی و صندل است زیرا به اندازه پا شکل می گیرد، وزن سبکی دارد، بو را در خود نگه نمی دارد و پوشش های براقی ارائه می دهد. در مقایسه با لاستیک طبیعی، (EVA) ماده بسیار مقرون به صرفه تری است.

از آنجایی که (EVA) یک ماده شناور است، در تجهیزات ماهیگیری و ورزش های آبی و همچنین موارد غیر سنتی مانند عینک های شناور استفاده می شود. به عنوان جایگزین چوب پنبه برای انتهای دسته چوب ماهیگیری استفاده می شود.

 [:]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up